Strefa Klineta

Dzień kobiet a kampanie w social mediach

01.03.2024
Artykuł napisany przez:
Wiktoria Budziar

Dzień Kobiet to jedna z tych wyjątkowych okazji w kalendarzu marketingowym, która w wielu firmach (szczególnie e-commercowych) jest wyjątkowo mocno eksploatowana.


W marcu marki szczególnie mocno naciskają na wellbeing, wsparcie w emancypacji oraz na poruszanie trudnych tematów związanych z kobietami. Nie robią nic złego, w końcu każdy chce zarobić, a także każdy chciałby, aby jego firma należała do tych, które wspierają kobiety oraz idee im bliskie.

W tym artykule nie skupimy się na kampaniach e-commercowych, ale na kampaniach świadomościowych, które mają pozytywnie wpływać na obraz biznesu. To równie ważne, co zwiększanie sprzedaży. Co jednak w przypadku kiedy Twoja branża to inżynieria, IT czy też każda inna branża mocno zdominowana przez mężczyzn?

W wielu branżach mężczyźni stanowią większą część. Nie oznacza to jednak, że kobiety nie pasują do tych miejsc. Jak podchodzimy do tego w przypadku naszych klientów? Zobacz w jaki sposób i Ty możesz zaplanować komunikację z okazji Miesiąca Kobiet.

Zacznijmy od tego, po co w ogóle masz zaczynać z taką komunikacją?

  • zwiększa to rozpoznawalność marki jako przyjaznej kobietom, a dodatkowo wpływa to pozytywnie na ogólny odbiór Twojej firmy
  • chcesz pokazać, że stanowiska we wszystkich branżach (tym bardziej w Twojej) nie mają płci
  • chcesz zachęcić więcej kobiet do aplikowania, a także do rozwijania się w tym kierunku (takie kampanie tym bardziej mogą wpłynąć na młode kobiety rozpoczynające studia na kierunkach “typowo męskich”)

Wiesz już dlaczego chcesz to zrobić. Teraz pojawia się pytanie “jak?”.

Przez ostatnie lata mieliśmy okazję realizować kilka podejść do tego tematu. Udało nam się zrealizować kampanie, które trwały cały miesiąc, ale również pojedyncze komunikaty, które odbiły się pozytywnym echem.


Wzrost liczby kobiet w inżynierii pozytywnie odbił się na statystykach zatrudnienia w wielu firmach z branży IT czy inżynieryjnej. Spróbuj przedstawić jak na przestrzeni lat zmieniała się w Twojej firmie struktura demograficzna, ze szczególnym uwzględnieniem płci. Możesz to zrobić przy pomocy infografiki, która w łatwy sposób zilustruje najważniejsze dane.

Inną, świetną metodą na poruszenie tematu kobiet w tych branżach jest stworzenie serii wywiadów z nimi, w których polecamy zapytać o powody zainteresowania branżą X, kto je inspirował. Niech rzucą nowe światło na problemy, z którymi spotykają się młode dziewczyny w szkole czy na studiach. To ważne, aby uświadamiać, że one istnieją, gdyż świadomość tylko pomoże zatrzeć te niewidzialne i niepotrzebne podziały.

W infoBrand wierzymy w moc filmów, ponieważ potrafią one opowiadać piękne historie. Oprócz pokazania codziennych zadań i wyzwań można pójść nieco głębiej i pokusić się o nieco prywaty. Nie musisz tworzyć filmu o kobietach na miarę marki YES czy Dove, jednak Twoje firmowe materiały nadal mogą nieść głęboki przekaz. Działania edukacyjne i uświadamiające mają ogromną moc. I Ty dołóż do tego swoją cegiełkę.


Jak my robimy to w infoBrand?

Z dniem 1. marca rozpoczynamy miesiąc kobiet. Chcemy wykorzystać swój głos, aby szeroko opowiedzieć Wam o femvertisingu, luce płacowej, a także o kobietach w popkulturze. Nasze głosy usłyszeć będziecie mogli na Spotify, YouTube oraz na TikToku. LinkedIn i Instagram będą naszą myślodsiewnią, gdzie zamieszczać będziemy twarde dane i własne przemyślenia.

Zaplanuj z nami długofalowe działania już dziś. Napisz 👉🏻 czesc@infobrand.eu

pencilmagic-wandfilm-playusersscreencrossmenuchevron-down