Strefa Klineta

Spotkaliście się już z określeniem “femvertising”?

04.03.2024
Artykuł napisany przez:
Wiktoria Budziar

Nie jest to wcale nowa rzecz, ale została ona w którymś momencie po prostu nazwana. Po raz pierwszy użyto go prawdopodobnie w 2014 roku. Od tego czasu pojawiło się mnóstwo reklam, które w myśl tego słowa, promują kobiece wartości.

Co to jest femvertising? To reklama skierowana do kobiet, reprezentująca wartości z jakimi współczesne kobiety się utożsamiają. To także będąca ich głosem – wspólną cechą tych reklam jest empowerment.

Ukazanie dynamiki relacji zachodzących między czynnikami z poziomu podmiotowości a czynnikami z poziomu struktury możliwości podczas dokonywania przez kobiety ważnych wyborów życiowych.

Czyli co właściwie? Dzięki tym reklamom możemy zwrócić uwagę na problemy, z którymi kobiety się spotykają na co dzień. Mogą dotyczyć stereotypów, tak samo jak luki płacowej.


Czym nie jest femvertising?

To nie są reklamy produktów dla kobiet.

To reklamy, które są totalnym przeciwieństwem tego, jak kobiety były przedstawiane w reklamach przed kilka dziesięcioleci poprzedniego wieku – matki i panie domu. Nie chcemy oglądać więcej takiego wizerunku kobiet. Dlaczego? Bo wiele kobiet się już z nim nie identyfikuje. Według danych przedstawionych przez raport “E-commerce w Polsce 2021” opracowany przez Gemius dla e-Commerce Poland, kobiety w Polsce częściej robią zakupy online niż mężczyźni. W 2021 roku odsetek kobiet dokonujących zakupów internetowych wynosił 53%.

Okej, wiemy już, że kobiety częściej podejmują decyzje zakupowe w sieci. Co to ma wspólnego z femvertisingiem? Otóż to, że skoro częściej kupujemy, to też częściej będziemy odbiorczynami reklam emitowanych w sieci.


No ale reklama może po prostu powiedzieć “Kup mnie”

To niestety jest myślenie, którego nie uznaję. Obecnie możemy coraz częściej doświadczyć marketingu opartego na relacji firmy z klientem.

Kobiety o wiele uważniej przyglądają się składom, opiniom znalezionym w internecie. Częściej zapoznają się z markami o wiele mocniej, wczytują się w ich wartości, misje. Wszyscy jesteśmy też obecnie wyczuleni, np. na greenwashing, a być może tzw. “kobieca intuicja” pozwala szybciej odkrywać prawdę. Odłużmy jednak na bok stereotypy. Często poszukują one inspiracji i motywacji, a także zwracają uwagę na wartości, według których działa Twoja marka. Podkreślanie ich oraz pokazywanie dowodów, że są nie tylko sloganami, a realnie przekładają się na działalność firmy, może wpłynąć na zwiększenie zainteresowania Twoim brandem wśród kobiet.

Jak wyglądają reklamy kierowane do kobiet?

Działania marketingowe z wykorzystaniem femvertisingu skupiają się przede wszystkim na uwydatnieniu tego, co oddaje angielski “empowerment”.

Jak wygląda struktura takiej reklamy?
Marki skierowane do kobie mają wpisane empoverment w swoją misję. Nie zawsze jest to powiedziane wprost, ale sprytne, obrazowe i symboliczne wykorzystanie tej misji potrafi pobudzić wiele osób w internecie i poza nim. Na podstawie wartości danej marki, dokonywana jest selekcja wartości, które są szczególne ważne dla nas – kobiet.

Przykłady najmocniej zobrazują Wam “how it’s done”.

Always – Istniejemy po to, aby pomóc każdej dziewczynie i kobiecie budować swoją pewność siebie – abyś mogła być w życiu kimkolwiek chcesz! Chcemy, aby każda z Was żyła pełnią życia i jesteśmy tutaj, aby Cię wspierać. Wiemy, że kobiety są niesamowite i mają nieograniczony potencjał. Jesteś silna i możesz robić wszystko, na co masz ochotę!

Kojarzycie kampanię “Like a girl”? Pokazuje, że określenie “robić coś jak dziewczyna” nie występuje w umysłach kilkuletnich dziewczynek jako określenie negatywne/pejoratywne. “Biegać jak dziewczyna znaczy biegać tak szybko, jak tylko umiem!” – mówi jedna. Dorośli obu płci i chłopcy zapytani o to, co znaczy robić coś jak dziewczyna, pokazywali nam karykaturę bicia się i biegania. Czas zmienić znaczenie określenia “Like a girl”.

Zobaczcie sami.

Dove to marka, której od początku przyświeca misja odkrywania piękna w każdym z nas i pielęgnowania go. Wierzymy, że prawdziwe piękno nie podlega kanonom, a tkwi w różnorodności.

Dove dało nam wiele pięknych kampanii. Skupiają się one głównie na pewności siebie, na negowaniu “name-callingu” oraz na kochaniu siebie. Ich kampanie są momentami bardzo wzruszające, a dodatkowo przez minutę przekazać potrafią nam równowartość kilkunastominutowego spotu. Ostatnia kampania “Hard knocks” mówi o tym dlaczego dziewczynki rezygnują ze sportu. Winowajcą jest problem z pewnością siebie i akceptacją swojego wyglądu.

Marka YES to nie tylko oryginalna biżuteria dla kobiet, ale również misja tworzenia świata, który będzie dla nich lepszym, równiejszym i wolnym od stereotypów miejscem.

W Polsce też potrafimy zrobić piękne kampanie w myśl femvertisingu. Kampania YES “Jestem kobietą” jest tego bardzo dobrym przykładem. Kampania miała kilka odsłon, a najnowsza z nich “Portret kobiecy” z wierszem Wisławy Szymborskiej w roli głównej, mówi o kobiecej frustracji. Frustracja wynika z oczekiwań, które ma od nas otoczenie. Wiersz ma ponadczasowy wydźwięk, gdyż po 50 latach mamy ciągle te same frustracje.

Miesiąc kobiet ma na celu uświadomić nam ważne aspekty kobiecości w biznesie i w życiu. Pięknie się różnimy między sobą, pięknie różnią się również miedzy sobą przedstawiciele różnych płci. To nie jest miesiąc, w którym mówimy, że kobiety są LEPSZE. Mówimy o cechach, które przejawiamy i działamy w myśl empowermentu, aby każda z nas odważyć się mogła sięgać wysoko.

pencilmagic-wandfilm-playusersscreencrossmenuchevron-down