Strefa Klineta

Dobre praktyki w tworzeniu nawigacji na stronie internetowej.

22.02.2024
Artykuł napisany przez:
Gosia Tuszyńska

W dzisiejszych czasach, gdy użytkownicy mają ogromną ilość opcji do wyboru, skuteczność witryny internetowej mierzy się nie tylko jej estetyką, ale przede wszystkim jej funkcjonalnością. Jednym z kluczowych elementów, który może zdecydować o sukcesie strony internetowej, jest menu. Dobrze skonstruowana nawigacja nie tylko ułatwia poruszanie się po stronie, ale również pozytywnie wpływa na wskaźniki konwersji.

Przeglądając strony internetowe przede wszystkim pragniemy prostoty i wydajności. Płynna nawigacja nie tylko pomaga nam znaleźć informacje bez wysiłku, ale także znacząco przyczynia się do ogólnej satysfakcji użytkowania danego produktu. Konkurencja o uwagę użytkownika jest ogromna. Dlatego efektywna nawigacja jest kluczowym czynnikiem decydującym przy wyborze usługi – jeśli nie możemy szybko dotrzeć do potrzebnych nam informacji, rezygnujemy i szukamy rozwiązania gdzieś indziej.

Chcemy przedstawić kilka rzeczy, o których warto pamiętać przy tworzeniu nawigacji na stronie:

  1. Przejrzysta i intuicyjna nawigacja

Prosta struktura menu:

Zbyt dużo pozycji w menu w większości przypadków przytłacza użytkowników. Postaw na prostą i przejrzystą strukturę menu. Zadbaj o to, aby w menu znalazły się wyłącznie najważniejsze linki, pozostałe powiązane ze sobą treści zgrupuj w postaci rozwijanego menu. To nie tylko usprawni nawigację, ale także pomoże użytkownikowi przewidzieć, gdzie znajdzie informacje, których szuka.
 

Intuicyjne etykiety:

Wybieraj intuicyjne opisy etykiet linków nawigacyjnych. Unikaj niejasnego żargonu i wybierz język, który rezonuje z Twoimi odbiorcami. 

Spójna nawigacja na różnych stronach:

Spójność jest kluczowa. Utrzymuj jeden szablon nawigacji na wszystkich stronach, aby użytkownicy nie czuli się zdezorientowani i wiedzieli gdzie znajdują się wszystkie informacje.

  1. Czytelność wizualna i informacje zwrotne:

Wyróżnienie aktywnych stron:

Zmiany stanu domyślnego, takie jak podświetlenie aktywnej strony, pomaga użytkownikom zrozumieć ich aktualną lokalizację w witrynie. 

Informacje zwrotne dotyczące działań użytkownika:

Wizualne informacje zwrotne, takie jak zmiany kolorów lub subtelne animacje, informują użytkowników o ich interakcjach z elementami nawigacji. To nie tylko wpływa na efekty wizualne na stronie, ale także zapewnia, że użytkownicy są świadomi swoich działań.

Oznaczenie informacji podrzędnych

Jeśli któraś pozycja w menu jest rozwijana i zawiera informacje podrzędne zadbaj o to aby użytkownik o tym wiedział korzystając np. ze strzałki obok etykiety. W przypadku rozbudowanego menu warto pamiętać o tym aby nie było rozbudowane więcej niż trzy poziomy.

  1. Hierarchizacja informacji w menu

Klikalne logo kierujące do strony głównej

Zadbaj o to aby w każdym momencie łatwo można było powrócić do strony głównej. 

Ważne linki od lewej strony 

Zazwyczaj czytamy od lewej do prawej, dlatego naturalne dla nas jest założenie, że w pierwszej kolejności spojrzymy na informacje znajdujące się po lewej stronie listy.

Wyróżnione CTA

Warto wyróżnić najważniejszą pozycję w menu w postaci przycisku, bez względu czy jest to link do kontaktu, możliwość logowania czy inna usługa kluczowa dla firmy. Wyróżnienie sprawi, że poprzez przyciągnięcie uwagi innym sposobem wyświetlania w pierwszej kolejności spojrzymy na najważniejszą dla nas informację.

  1. Responsywna nawigacja

Nawigacja przyjazna urządzeniom mobilnym:

Kluczowe znaczenie ma zapewnienie użytkownikom płynnej obsługi na mniejszych ekranach. Zaimplementuj techniki projektowania responsywnego, takie jak menu mobilne lub ikony hamburgerów, aby dostosować nawigację do różnych urządzeń.

Nawigacja przyjazna dla urządzeń dotykowych:

Rozpoznaj rosnącą liczbę urządzeń dotykowych. Zaprojektuj elementy nawigacyjne, które można łatwo dotknąć i odpowiednio rozmieścić w celu interakcji dotykowej (zadbaj w szczególności o odpowiednio duże pola aktywne).

Jest wiele elementów stron internetowych, od których zależy ich sukces, jednak bez wątpienia nawigacja i intuicyjne poruszanie się po stronie jest kluczowym elementem. Pamiętaj jednak, że strony się zmieniają i wraz z regularnymi testami użyteczności w celu zebrania opinii od użytkowników, zawsze można znaleźć obszary wymagające poprawy. Dodatkowo, wykorzystanie narzędzi analitycznych pomagających śledzić zachowania użytkowników i identyfikować bolączki nawigacyjne, pozwala na ciągłe udoskonalanie w oparciu o dane. Ostatecznie jednak to nadanie priorytetu potrzebom użytkownika i przyjęcie prostoty w nawigacji poprawia ogólne doświadczenie płynące z korzystania ze strony.

Pogadajmy 👉🏻 czesc@infobrand.eu i stwórzmy dla Ciebie stronę internetową!

pencilmagic-wandfilm-playusersscreencrossmenuchevron-down