Strefa Klineta

Wróć

Klient:

Uponor

Timeline:

2023

Branża:

Globalny lider instalacji wodnych

Nasza rola:

Kampanie Meta Ads, Obsługa social media 13 krajów europejskich, tworzenie filmów z inwestycji, TikTok

Efekty naszej pracy:

Współpraca od Bałtyku po Morze Czarne? Europejska ekspansja social mediów globalnego lidera instalacji wodnych Uponor od 2023 roku odbywa się z czynnym udziałem infoBrand. To kamień milowy w rozwoju infoBrand i dowód ogromnego zaufania naszego klienta, który dba o swój wizerunek od… ponad 100 lat.

Powstała w roku 1918 (Lahti, Finlandia) marka Uponor dziś zatrudnia ponad 4000 pracowników i posiada dziesięć potężnych zakładów produkcyjnych w 5 krajach (w Finlandii, Szwecji, Niemczech i Stanach Zjednoczonych). W branży instalacji wodnych Uponor pozycjonowany jest jako niezawodna, wysokiej jakości marka premium. 

Cel współpracy

Tworzenie społeczności, edukowanie o rozwiązaniach Uponor, wspieranie sprzedaży poprzez docieranie do grup docelowych. Budowanie zaangażowanej społeczności wokół marki, która skupia wokół siebie głównie instalatorów.

Od Q2 2024 rozpoczynamy prowadzenie w sumie 13 kanałów SM oraz kampanii Meta Ads dla wybranych rynków. Dodatkowo w Polsce ożywiamy nowy kanał dystrybucji – TikToka. 

Jak do tego podeszliśmy?

Zostaliśmy przetestowani na trzech kontach reklamowych Uponor odpowiadającym 3 filiom firmy zlokalizowanych przy Bałtyku. Od lipca 2023 byliśmy odpowiedzialni za Polskę, Litwę i Estonię. Współpraca rozpoczęła się od szkolenia z działalności i produktów firmy, a my zawarliśmy półroczną umowę próbną. Rozpoczęliśmy prace od gruntownego audytu zasobów reklamowych firmy, konfiguracji Meta Ads, zoptymalizowaliśmy działanie profili i reklam, po czym przeszliśmy do tworzenia contentu i tworzenia lejka sprzedażowego.

Jakie jest nasze zadanie?

Naszym zadaniem jest jak najmocniejsze zaangażowanie społeczności pod postami oraz przekierowanie ich na stronę internetową.  Działamy na początkowych etapach lejka marketingowego, tzn. na etapie świadomości, rozpoznawalności i zainteresowania.

Wymagająca komunikacja dla dużego gracza

Przede wszystkim: dywersyfikacja kanałów komunikacyjnych i zero… lania wody (nomen omen).

Badanie person i wdrożenie nowej strategii komunikacji pozwoliło nam wyodrębnić najbardziej pożądany target komunikacji SM. To wymusiło na nas pozyskanie wiedzy na temat przewag konkurencyjnych produktów marki Uponor, ich innowacji technicznych i pozycjonowania na rynku. I to wszystko językiem, który sprawdzi się w przypadku komunikacji globalnej, będzie zgodny z tone of voice firmy, nie doprowadzi do kryzysów wizerunkowych, a przede wszystkim, który podkręci do maksimum wydajność treści reklamowych.

No i najważniejsze – udało się przekonać do powrotu na nowe media społecznościowe. W budowie organicznych zasięgów firmy… stało się to game changerem naszej współpracy. Miło poinformować, że już w pierwszym miesiącu współpracy TikTok wygenerował 50.000 organicznego ruchu miesięcznie.

Grupa docelowa INSTALATORZY

Reklamy były targetowane przede wszystkim do mężczyzn w wieku 25-55 lat. W ramach kampanii posługiwaliśmy się grafikami tworzonymi w oparciu o materiały klienta, a także filmami, które były nam dostarczane. Najbardziej efektywne okazywały się tematy związane z ogrzewaniem podłogowym i chłodzeniem płaszczyznowym.

Kierowanie do tak specyficznej grupy docelowej wiąże się z “ryzykiem”. Pod postami generowane były momentami niepochlebne komentarze, które moderowaliśmy w taki sposób, aby jak najlepiej wyedukować odbiorców. Naszym celem jest przede wszystkim wyjaśnianie fizyki stojącej za rozwiązaniami, które oferuje klient. Obserwując reakcje odbiorców na niektóre tematy staraliśmy się selekcjonować je uważniej, gdyż poznawaliśmy grupę docelową przez parę miesięcy.

To zrozumiałe, że niektóre z rozwiązań są dla odbiorców całkiem nowe (niecodziennie słyszy się o chłodzeniu płaszczyznowym umieszczonym w suficie), dlatego też zawsze w porozumieniu z klientem, staramy się wyjaśnić zasady ich działania w prosty sposób.

Przez pół roku...

… głównym celem działań reklamowych było budowanie społeczności oraz kierowanie ruchu na stronę internetową.

Wygenerowaliśmy 9345 kliknięć linku (koszt kliknięcia 0,46 zł). Dotarliśmy ze swoimi kampaniami do 879 tysięcy osób.

23% więcej zasięgu

Przez pół roku współpracy wygenerowaliśmy 23% więcej zasięgu na Facebooku w porównaniu z poprzednim okresem. Stronę na Facebooku odwiedziło 24,9% więcej osób, a dodatkowo przybyło nam 751 nowych osób obserwujących (wzrost o 734,4%). Działania mające na celu przyciągnięcie nowych obserwujących były podyktowane chęcią „odświeżenia” obecnej grupy docelowej o nowe osoby zainteresowane systemami Uponor.

Wkraczamy do managera reklam i...

Przy mniejszym budżecie mamy do czynienia z zauważalną różnicą ilości kliknięć linku względem okresu z większym budżetem (wtedy my wkroczyliśmy do menadżera reklam). Mniejszy budżet związany był również z większym kosztem za kliknięcie (CPC).

Nasze działania skupiały się na kierowaniu ruchu na stronę (cel: ruch na stronę dla grup zimnych oraz kampanie remarketingowe), ale dodatkowe kliknięcia zbierane były w kampaniach na aktywność, gdy post miał załączony link kierujący na stronę docelową dotyczącą omawianego produktu. Kampania dzięki temu spełniała dwojaką funkcję.

Powrót na TikToka w wielkim stylu!

Już w pierwszym miesiącu współpracy TikTok wygenerował 50.000 organicznego ruchu miesięcznie. Statystyki mówią same za siebie.

pencilmagic-wandfilm-playusersscreencrossmenuchevron-downarrow-left